Z cyklu: poznaj naszego Stypendystę! Zachęcamy do przeczytania wywiadu z fenomenalną Nikolą z Trzemeszna
2022/07/12 Aktualności
Nikola właśnie ukończyła – z doskonałym wynikiem! - naukę w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzemesznie. To szkoła, z którą Fundacja współpracuje w Programie Stypendiów Św. Mikołaja od wielu lat. Przez ten czas udało się ufundować 28 stypendiów na kwotę blisko 49 tyś złotych. Bardzo dziękujemy koordynatorom Stypendiów Św. Mikołaja za owocną współpracę i liczymy na wiele lat dalszej pracy na rzecz zdolnych, zaangażowanych uczniów.
Nikola w wywiadzie wspomina szkołę bardzo ciepło: „Nauczyłam się wielu rzeczy – mam na myśli nie tylko zdobycie wiedzy i umiejętności szkolnych, ale też jak budować relacje z innymi ludźmi, np. współpracować. Zawarłam wiele przyjaźni.”

Nikola to wszechstronna osoba – z sukcesami bierze udział w konkursach matematycznych, zdobywa nagrody w konkursach literackich, a do tego reprezentuje szkołę w zawodach sportowych. Jest osobą głodną wiedzy i chętnie się uczy, co ma przełożenie na fenomenalne wyniki. Przy tym wszystkim znajduje czas na swoje pasje. Cieszymy się, że dzięki Programowi Stypendiów Św. Mikołaja mogliśmy jej towarzyszyć i podziwiać jak pięknie rozwija swoje talenty. „Dzięki stypendium wzięłam udział w konkursach matematycznych. Matematyka to kierunek, w którym chcę się rozwijać w przyszłości, więc bardzo pomogły mi wyróżnienia, które zdobyłam. Dzięki nim mam większą pewność siebie i jeszcze bardziej lubię ten przedmiot. Zakupiłam również piłkę do siatkówki i profesjonalny sprzęt do aktywności zimowych. Kocham sport. Bardzo się cieszę, że dzięki stypendium mogłam się rozwijać także w nim. Chciałabym z całego serca podziękować Darczyńcom, którzy zdecydowali się wesprzeć fundusz stypendialny w naszej szkole. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogłam się lepiej rozwinąć!”

image24.jpeg

Nikolo – idź tanecznym krokiem przez życie i podbijaj świat! Życzymy Ci wszystkiego dobrego na kolejnych etapach Twojej edukacji.

WYWIAD Z NIKOLĄ Z TRZEMESZNA

DZIEŃ DOBRY! NA WSTĘPIE - POWIEDZ NAM KILKA SŁÓW O SOBIE.

Mam na imię Nikola, mam czternaście lat, uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie. Właśnie skończyłam ósmą klasę. Moim marzeniem jest zostać architektem, planuję iść na Politechnikę Poznańską. Bardzo chciałabym dostać się do liceum o profilu politechnicznym z rozszerzoną matematyka i fizyką w Gnieźnie.

JAK BĘDZIESZ WSPOMINAĆ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ?

Swoją szkołę będę wspominać bardzo dobrze. Nauczyłam się wielu rzeczy – mam na myśli nie tylko zdobycie wiedzy i umiejętności szkolnych, ale też jak budować relacje z innymi ludźmi, np. współpracować. Zawarłam wiele przyjaźni.

Uwielbiam matematykę, interesuję się też fizyką.

Kocham taniec. W ciągu tych ośmiu lat nauki był ze mną i mi towarzyszył. Brałam udział w wielu konkursach, zdobywałam wysokie lokaty i rozwijałam się – nie tylko ucząc się w szkole, ale pielęgnując swoja pasję poza zajęciami lekcyjnymi.

SKOŃCZYŁAŚ ÓSMĄ KLASĘ ZE ŚREDNIĄ 6,0! WYGLĄDA NA TO, ŻE POZA PRZEDMIOTAMI ŚCISŁYMI INNE TEŻ MUSZĄ CIĘ INTERESOWAĆ…

Uwielbiam czytać książki. Lubię pisać i chętnie pokazuję swoje prace w konkursach. W minionym roku wzięłam udział w powiatowym konkursie literackim poświęconym Irenie Sendlerowej, zajęłam w nim pierwsze miejsce. Wzięłam również udział w konkursie międzyszkolnym o Walentynce do jednego z bohaterów utworu literackiego organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie, zajęłam w nim trzecie miejsce. W konkursie gramatycznym zajęłam drugie miejsce. Wzięłam też udział w konkursie szkolnym na kartkę walentynkową w języku niemieckim.

W Międzynarodowym Konkursie Kangur udało mi się zdobyć  dwukrotnie wyróżnienie. W szkolnym konkursie Sudoku zajęłam pierwsze miejsce.

Bardzo lubię sport, nie tylko taniec. Chętnie więc biorę udział w zawodach sportowych. W sztafecie szkolnej zajęłam drugie miejsce.

JAK ROZWIJAŁA SIĘ TWOJA PASJA TANECZNA?

Moja przygoda z tańcem rozpoczęła się bardzo wcześnie, już jako dziecko czteroletnie lubiłam tańczyć i od razu to robiłam, jak tylko słyszałam muzykę, np. w radiu. W przedszkolu zaczęłam naukę tańca w zespole Hajdasz, którą kontynuowałam w szkole podstawowej. W trzeciej klasie dołączyłam do zespołu tanecznego HOP oraz artystycznego zespołu Świerszcze, który występuje w Polsce i zagranicą. Byliśmy w Czechach, we Włoszech i w wielu innych miejscach w Europie…  Zdobywaliśmy w konkursach wysokie lokaty. Uzyskaliśmy trzecie miejsce w Ogólnoświatowym konkursie WORLD DANCE CHAMPIONSHIP w kategorii JAZZ i SHOW DANCE. Niesamowite wspomnienia mam z tamtych wyjazdów. Z zespołem HOP też jeździłam na występy, zdobywając wielokrotnie ogólnopolskie nagrody drużynowe jak i solo.

Zespół HOP,  do którego należę, chwilowo został zawieszony, więc wykorzystuję wiedzę i umiejętności zdobyte przez wiele lat nauki tańca i rozwijam się sama, tworząc solówki oraz - z moją starszą siostrą - duety. Udało mi się zdobyć pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Tanecznym „Tok Dance” oraz razem z siostrą zostałyśmy laureatkami w Ogólnopolskim Konkursie SOLO DUO TRIO.

Tworzę też własne choreografie. Przygotowywałam koleżanki z klasy do konkursu YOU CAN DANCE New Generation, udało nam się zakwalifikować do dalszego etapu i zdobyć ponad dwa tysiące głosów. Przygotowałyśmy dwa różne układy. Część koleżanek czuje się dobrze tańcząc JAZZ, ja za to bardzo w ostatnich latach polubiłam HIP HOP. Stworzyłam więc choreografię dla mnie i kilku dziewczyn w stylu HIP-HOP, a pozostałe przedstawiły  JAZZ.

Na początku czerwca odbywał się w szkole turniej w AEROBIKU i innych formach tanecznych, gdzie również przygotowywałam choreografię dla mojego zespołu. Udało  się zająć pierwsze miejsce. Była bardzo duża konkurencja, więc tym bardziej byłyśmy bardzo dumne z naszego wyniku.

CZYM SIĘ INTERESUJESZ POZA TAŃCEM?

Bardzo lubię czytać, interesuję się literaturą. Lubię pisać dłuższe formy wypowiedzi, całkiem nieźle mi wychodzi, co pokazuję w różnych konkursach. W wolnej chwili od nauki czytam książki, najchętniej przygodowe z elementami fantastyki. Moją ulubioną serią są ,,Kroniki Rosewood’’ autorstwa Connie Glynn.

W WOLNYM CZASIE ANGAŻUJESZ SIĘ TEŻ W DZIAŁANIA SPOŁECZNE. JESTEŚ HARCERKĄ.

Do harcerstwa należę od szóstego roku życia. Jeżdżę na rajdy, wycieczki. Moja  Mama jest instruktorem harcerskim, więc  często pomagam w przygotowaniu zbiórek, ognisk. Jestem przyboczną.

Poza działaniem w harcerstwie regularnie wspomagam akcje charytatywne, np. przy sprzedaży wypieków. Uczestniczyłam w festynach charytatywnych, gdzie zbierano środki na pomoc chorym dzieciom. Kilkoro uczniów z naszej szkoły, uzdolnionych plastycznie, - w tym i ja - zostało poproszonych o ozdobienie ilustracjami fragmentów napisanej przez panią od j. polskiego książki. Tak powstała książka dla chorej dziewczynki z Trzemeszna - Neli.

Byłam wolontariuszką na gminnym charytatywnym festynie naukowym, gdzie przedstawiałam doświadczenia fizyczne. Działałam również patriotycznie. Kilkukrotnie, razem z koleżankami i kolegami z klasy oraz nauczycielem wiedzy o społeczeństwie z naszej szkoły, sprzątałam teren wokół pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni hitlerowskich z czasu II wojny światowej, który znajduje się w Niewolnie, czyli w miejscowości, w której mieszkam. Często biorę udział w różnych uroczystościach patriotycznych.

Na charytatywnych targach poznańskich „Taniec, Sport, Muzyka” tańczyłam zumbę. Włączałam się też w różne zbiórki na pomoc uchodźcom i dzieciom chorym onkologicznie, przygotowując paczki.

POWIEDZ, CO DLA CIEBIE ZNACZY STYPENDIUM OD ŚW. MIKOŁAJA?

Stypendium pozwoliło mi na doskonalenie umiejętności tanecznych i rozwijania innych zainteresowań. Brałam udział w konkursach, mogłam zapewnić sobie potrzebne akcesoria do tańca. Były to profesjonalne stroje do ćwiczeń i akrobatyki.

Uczestniczyłam w wycieczkach szkolnych i harcerskich. Pojechaliśmy do muzeum Powstania Czerwcowego w Poznaniu. Innym razem byliśmy w Stacja Grawitacja, czyli w parku trampolin. Pojechałam też do parku linowego i odbyłam edukacyjną wycieczkę przyrodniczą do Zoo.  Z Harcerzami zwiedziliśmy Bydgoszcz podczas Jarmarku Świątecznego, widzieliśmy pokaz laserów. Ostatnio byłam w Trójmieście, zwiedzałam gdańską Starówkę i bardzo ciekawe Muzeum Emigracji  i Centrum Nauki „Eksperyment”, gdzie miałam okazję przeprowadzić eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii. Odwiedziliśmy też Władysławowo i Hel. Po Helu jeździliśmy na rowerach.

Dzięki stypendium wzięłam też udział w konkursach matematycznych. Matematyka to kierunek, w którym chcę się rozwijać w przyszłości, więc bardzo pomogły mi wyróżnienia, które zdobyłam. Dzięki nim mam większą pewność siebie i jeszcze bardziej lubię ten przedmiot.

Zakupiłam również piłkę do siatkówki i profesjonalny sprzęt do aktywności zimowych. Kocham sport. Bardzo się cieszę, że dzięki stypendium mogłam się rozwijać także w nim.

Chciałabym z całego serca podziękować Darczyńcom, którzy zdecydowali się wesprzeć fundusz stypendialny w naszej szkole. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogłam się lepiej rozwinąć.

Dziękuję rodzicom za to, że mnie wspierają. Zawsze przy mnie są też moje siostry – starsza i młodsza , z którymi współdzielę wiele pasji i zainteresowań.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Skontaktuj się z koordynatorami programu stypendialnego lub napisz na stypendia@mikolaj.org.pl
Antonina Grządkowska
Koordynator programu
Anna Grunwald
Koordynator programu
Zrealizowano z pomocą środków Funduszu Sektor 3.0 w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie 2021 – Sektor 3.0”, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.