WYWIAD Z KOORDYNATORKĄ KLUBU WOLONTARIATU W II LO im. Marii Skłodowskiej Curie w Końskich – DOBRA PRAKTYKA
2022/04/14 Aktualności

Pani Agnieszka Woźniak jest pedagogiem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Z ramienia szkoły od 2012 roku koordynuje akcje wolontariackie na rzecz stypendiów Św. Mikołaja. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej wraz z Fundacją Świętego Mikołaja udało się ufundować stypendia dla 70-ciu zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin na kwotę 160 tyś. złotych.

Pani Agnieszka Woźniak w wywiedzie podzieliła się doświadczeniem „Grania w Pomaganie” i pracy koordynatora.

" href=" ">OBEJRZYJ WYWIAD

ag-woz.jpg

Według Pani Agnieszki pozytywny wpływ szkolnego klubu wolontariatu na społeczność szkolną jest bardzo widoczny. Wolontariusze zarażają innych uczniów chęcią działania, uczniowie włączają się chętnie, sprawnie i skutecznie, dzięki częstym akcjom pomocowym. W szkole tworzy się swego rodzaju „moda na pomaganie”.  Uczniowie, angażując się w wolontariat, rozwijają społeczne umiejętności  współpracy w grupie i komunikacyjne. „To nauka pracy w grupie i współodpowiedzialności. Wolontariat uczy miłości do drugiego człowieka, do tego co robimy wspólnie. Zdarzają się sytuacje w grupie, gdy każdy ma inne zdanie, ale o to też chodzi – o naukę bycia razem. Uczą się otwartości na siebie, jeśli nie będą rozmawiali ze sobą nie pokonają kolejnego kroku milowego” – mówi Agnieszka w wywiadzie. Wolontariat jest dla uczniów okazją do poznania siebie, sprawdzenia się w nowych zadaniach po raz pierwszy. Wolontariat zacieśnia więzi między uczniami, co obniża napięcia i przeciwdziała agresji. Stanowi też narzędzie profilaktyki jako  inspirujący i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu w grupie.

Pani Agnieszka jest przekonana, że  wolontariat – współpraca uczniów z nauczycielami, przekłada się lepsze wyniki w nauczaniu i lepszą skuteczność nauczania. Uczniowie mogą spotkać się z nauczycielami w innej sytuacji niż formalna, co buduje między nimi silniejsze, pozytywne więzi.

Współpraca z wolontariuszami dla Pani Agnieszki także jest okazją do rozwoju i przekraczania swoich ograniczeń: „Mądre pomaganie to nie chwalenie tylko ogrom ciężkiej pracy. Mogę się pochwalić naszą młodzieżą i tym, że tyle osób chętnie chce pomagać. Mogę się pochwalić tym, że ostatnio mega wielkie działania w grudniu przeprowadziłam zdalnie. To był największy mój sukces, bo wydawało mi się, że wielu rzeczy nie da się zrobić, a okazało się, że się da”.

Pani Agnieszka chwali program stypendiów Św. Mikołaja jako narzędzie budowania kultury solidarności w szkole: „Dzieci które do nas dołączają i solidaryzują się z tymi ideami, o których teraz mówimy to są świetni pomocnicy świętego Mikołaja i świetni wolontariusze”.

Mamy nadzieję, że dobre praktyki z Liceum w Końskich będą inspiracją do aktywnego rozwijania Szkolnych Klubów Wolontariatu. Warto!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Skontaktuj się z koordynatorami programu stypendialnego lub napisz na stypendia@mikolaj.org.pl
Antonina Grządkowska
Koordynator programu
Joanna Głodowska
Koordynator programu
Zrealizowano z pomocą środków Funduszu Sektor 3.0 w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie 2021 – Sektor 3.0”, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.