WYWIAD Z KOORDYNATOREM KLUBU WOLONTARIATU W SP NR 2 im. Adama Mickiewicza w Głownie - DOBRA PRAKTYKA
2022/05/11 Aktualności

Pan Jan ma bogate doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi w szkole i poza szkołą (w kręgach harcerskich i z Młodzieżową Radą Miejską). Wyniósł z niego mocne przekonanie o potrzebie rozwijania wolontariatu. Młodzież działając społecznie odkrywa siebie na nowo – stając przed wyzwaniami, których na co dzień nie napotyka w szkole. Zyskuje wiedzę na temat swoich talentów, zdolności przywódczych i organizacyjnych. Uczy się pracy w zespole i oswaja z odpowiedzialnością. Działanie na rzecz innych umacnia więzi w grupie wolontariuszy i w całej społeczności szkolnej. Wolontariat daje okazję do przełamywania barier i wewnętrznych oporów, poprawia i umacnia samoocenę młodych ludzi. Pozwala odkryć pomysłowość i kreatywność. Jest zaraźliwy i modeluje zachowania prospołeczne wśród rówieśników.

galeria-glowno17.jpg

Praca z młodzieżą jest pasją pana Jana. W jego przekonaniu najważniejsze jest zaufanie i wiara w młodzież. Ważne jest dawanie przykładu – entuzjazm u dorosłych, którzy pracują z młodzieżą. Dlatego cenna jest współpraca z dyrektorem szkoły i całym gronem pedagogicznym, które wpiera działania szkolnego klubu wolontariatu i jest gotowe poświęcić jakąś część wolnego czasu na działania społeczne. „Wielki ukłon w stronę moich kolegów i koleżanek, którzy po całym tygodniu pracy byli gotowi w piątek wieczorem przyjść do szkoły pograć z dziećmi w planszówki, spędzić z nimi czas, dopilnować i zapewnić bezpieczeństwo. Bez nich to by się nie odbyło. Znaleźli się dorośli – rodzice i nauczyciele. I młodzież to widzi. Zaufanie, otwartość, własny przykład” – mówi w wywiadzie Pan Jan.

Pan Jan angażuje uczniów do pomocy przy lokalnych wydarzeniach sportowych. Uczniowie pomagają przy organizacji wyścigu kolarskiego w Głownie. Uczą się organizacji i mają przy tym dużo dobrej zabawy. Integrują się między sobą, a przy okazji kibicują jednej z nauczycielek, która z sukcesami startuje co roku w tym wyścigu. Pan Jan angażuje absolwentów szkół głownieńskich do uświetniania wydarzeń szkolnych. Szkolny Dzień Sportu odwiedził utytułowany sportowiec, mistrz bokserski,  Dorian Mospinek, który poprowadził dla uczniów krótki trening bokserski. Na kolejne wydarzenia zapowiedział się znany piłkarz, reprezentant Polski U16, absolwent SP2 w Głownie. Uczniom sprawia radość spotkanie z kimś ważnym i pokazuje im, że dzięki pracy i zdolnościom można wiele osiągnąć.

W pracy z młodzieżą ważna jest relacja. Należy wspierać młodych w momentach trudności i kryzysu, uczyć że to naturalne elementy każdego działania. Pokazywać proaktywną postawę szukania nowych rozwiązań i pomysłów. Ważne jest, żeby między opiekunem wolontariatu i młodzieżą istniała więź, naturalna relacja, zainteresowanie.

Jesteśmy przekonani, że dobre praktyki z SP nr 2  w Głownie będą inspiracją do aktywnego rozwijania Szkolnych Klubów Wolontariatu. Warto! Panu Jankowi i ekipie wolontariuszy dziękujemy za zaangażowanie na rzecz Stypendiów Św. Mikołaja.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Skontaktuj się z koordynatorami programu stypendialnego lub napisz na stypendia@mikolaj.org.pl
Antonina Grządkowska
Koordynator programu
Joanna Głodowska
Koordynator programu
Zrealizowano z pomocą środków Funduszu Sektor 3.0 w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie 2021 – Sektor 3.0”, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.