ZAKOŃCZYLIŚMY NABÓR DO PROGRAMU POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
14 marca zakończyliśmy nabór do programu pomocy psychologicznej dla dzieci. Z wielkim zainteresowaniem przystąpiliśmy do analizy wniosków. Szkoły wysłały propozycje 14 programów terapeutycznych, 26 profilaktycznych i dwa wnioski dotyczące interwencji kryzysowej. Blisko czterdzieścioro uczniów wystąpiło o wsparcie finansowe terapii. Wnioski napłynęły z dwunastu województw, najliczniej z województwa podkarpackiego
W najbliższych dniach komisja ekspertów pochyli się nad wnioskami, dokona ich analizy merytorycznej i oceny. Na początku kwietnia szkoły, których wnioski zostaną wybrane do realizacji, będą mogły zacząć prowadzić działania. Od kwietnia rozpocznie spotkania grupa wsparcia dla psychologów i pedagogów szkolnych. W kwietniu pierwsza transza wsparcia finansowego trafi do uczniów, których opiekunowie nie mogą opłacić ich terapii.
W ostatnich latach obserwujemy narastający problem kryzysów psychicznych u dzieci i młodzieży. Dzieci zmagają się ze stanami lękowymi, permanentnym stresem, spadkiem nastroju i depresją, a także uzależnieniami, w tym przede wszystkim od urządzeń cyfrowych. Przeżywają różnego rodzaju trudności w relacjach między rówieśnikami. Pandemia covid-19 nasiliła te problemy. Dostępność leczenia bywa ograniczona, a sięganie po nią stygmatyzowane w gronie rówieśniczym.
W odpowiedzi na to zjawisko Fundacja Świętego Mikołaja uruchomiła program pomocy psychologicznej. Umożliwia on finansowanie diagnozy oraz terapii psychologicznej i psychiatrycznej dzieciom z niezamożnych rodzin. Szkoły mogą uzyskać dotację na przeprowadzenie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Zaproponowaliśmy psychologom i pedagogom superwizję grupową jako wsparcie w ich pracy.
Cieszymy się, że możemy razem ze szkołami działać na rzecz zdrowia psychicznego dzieci.