Według 83% Polaków inflacja i rosnące ceny utrudnią dzieciom z niezamożnych rodzin dostęp do rozwoju pasji i talentów

Aktualności

Aż 85% Polaków zapytanych przez IMAS International na prośbę Fundacji Świętego Mikołaja potwierdziło, że edukacja jest szansą na lepszą przyszłość dzieci. Niestety jak uważa 83% respondentów inflacja i rosnące ceny utrudnią dzieciom z niezamożnych rodzin dostęp do rozwoju pasji i talentów w 2023 roku. W rodzinach nawet o średnich dochodach wydatki związane z rozwojem dzieci, to często te pierwsze, które trzeba obecnie ograniczyć, aby spiąć rodzinny budżet. Szansą na poprawę tej sytuacji mogą być na przykład stypendia. Zdaniem aż 83% ankietowanych Polaków stypendium może zmienić życie dziecka.

Fundacja Świętego Mikołaja, która obserwuje pogarszającą się sytuację finansową polskich rodzin, a w konsekwencji rosnące nierówności edukacyjne, we współpracy z firmą IMAS International zapytała Polaków, jak postrzegają obecne możliwości rozwoju talentów i zainteresowań dzieci z niezamożnych rodzin. W opinii 75% ankietowanych - dzieci z niezamożnych rodzin mają utrudniony dostęp do rozwijania swoich talentów i pasji.  Respondenci wierzą jednak, że wsparcie dzieci w trudniejszej sytuacji materialnej formą stypendium może zmienić ich życie.

Fundacja Świętego Mikołaja od ponad 12 lat w polskich szkołach rozwija ideę solidarnego pomagania dzieciom, które mają trudniejszy start. Od 2010 roku prowadzi we współpracy ze szkołami w całej Polsce program Stypendia św. Mikołaja dedykowany zdolnym dzieciom właśnie z rodzin niezamożnych. Program jest także kołem zamachowym zmian w szkołach i budowania w Polsce kultury pomagania sobie nawzajem nie tylko od święta. Każda polska szkoła może dołączyć do programu i razem z Fundacją Świętego Mikołaja pomóc niezamożnych dzieciom rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia.  

stypendysta-z-Ostrowi.jpg

Aby zobrazować opinię o tym, że stypendium może zmienić życie dziecka, przytaczamy wypowiedzi dzieci – podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja: 

Po śmierci mojego taty, mama sama zajmuje się moim wychowaniem. Bez dodatkowego wsparcia musiałabym zrezygnować z mojej pasji, którą jest taniec. Od najmłodszych lat brałam udział w zajęciach baletowych.” – Ola z Ostrowa Wielkopolskiego

„Gdyby nie stypendium rodzice nie mogliby opłacić moich zajęć z języka angielskiego. Wszystkie zarobione pieniądze przeznaczają na leczenie mojej niepełnosprawnej siostry. Nauka języka jest dla mnie ważna, bo w przyszłości chciałbym zostać inżynierem kosmicznym. Otrzymanie stypendium zmobilizowało mnie do jeszcze cięższej pracy i nauki.” – Karol z Ostrowi Mazowieckiej

Czuję ogromną wdzięczność. Dzięki stypendium mogłam posmakować normalnego, nastoletniego życia. Otrzymane stypendium pozwoliło mi "nie odstawać" od rówieśników. Mogłam w końcu bez problemu kupić bilety autobusowe, aby dojechać do szkoły.” – Milena z Konina

W Polsce aż 333 000 dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie. Kolejne 994 000 dzieci dotyka problem tzw. ubóstwa relatywnego. Są to dane sprzed kilku miesięcy (Poverty Watch 2022). Eksperci prognozują, że w 2023 roku liczba dzieci żyjących w biedzie wzrośnie. Dlatego tak ważne jest aby wyciągnąć do dzieci rękę i otoczyć opieką. Fundacja Świętego Mikołaja łączy osoby, którym los dzieci nie jest obojętny i chcą wspierać ich rozwój z wybitnie zdolnymi dziećmi z rodzin niezamożnych.

Stypendia św. Mikołaja trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie dzieci z niezamożnych rodzin. Program prowadzony jest w ścisłej współpracy ze szkołami w całej Polsce. Stypendia św. Mikołaja zmieniają życie dzieci, ale także wspierają budowanie kultury solidarności w polskich szkołach, rozwijają wolontariat młodzieżowy i odpowiedzialność za siebie nawzajem. Do programu może dołączyć w każdym momencie, każda polska szkoła. Od fundacji otrzyma kompletne i sprawdzone narzędzie do prowadzenia lokalnie programu stypendialnego, wsparcie finansowe, merytoryczne i formalne. Za swoją pomoc Fundacja Świętego Mikołaja nie pobiera od szkół żadnych opłat, ani prowizji. 

Od początku prowadzenia programu Fundacja przekazała już 3430 stypendiów zdolnym dzieciom z niezamożnych rodzin przekazując na ten cel ponad 5 285 000 złotych. 

Jesteśmy bardzo wdzięczni każdej osobie, która włączyła się w zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin. Gorąco prosimy również o stałe wsparcie i ustawienie stałego przelewu na stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin! KLIKNIJ! - ZMIEŃ ŻYCIE DZIECKA

>> POBIERZ INFOGRAFIKĘ Z WYNIKAMI BADANIA

>> WIĘCEJ O STYPENDIACH ŚW. MIKOŁAJA

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu