RAPORT o Stypendiach św. Mikołaja w 2023 roku

Aktualności

Naszym marzeniem jest aby w Polsce każde dziecko mogło rozwijać swoje talenty, bez względu na to jaka jest sytuacja finansowa jego rodziców. Od 2010 roku nieprzerwanie prowadzimy program Stypendia św. Mikołaja. Dziś prezentujemy raport o tym co udało się zrobić w ramach programu w 2023 roku.

Program Stypendia św. Mikołaja powstał po to, aby budować solidarną więź między uczniami, szkołami, absolwentami i społecznościami lokalnymi i obejmować pomocą stypendialną zdolne dzieci w Polsce, które potrzebują finansowego wsparcia – aby mogły odważnie realizować swoje pasje i rozwijać talenty. Poprzez prowadzenie programu Stypendia św. Mikołaja budujemy oddolne zaangażowanie społeczności lokalnych na rzecz zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Współpracujemy już z 340 szkołami w całej Polsce. Od początku istnienia programu przyznano 3771 stypendiów.

pawel_0161.jpg

Obecnie 341 uczniów otrzymuje roczne stypendia św. Mikołaja. Wśród nich jest między innymi:

Dawid z Dębicy - laureat wielu konkursów chemicznych, w tym Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Chłopak pochodzi z niezamożnej rodziny, której nie stać na pokrycie kosztów dodatkowych kursów chemicznych, materiałów oraz dojazdów na konkursy.

Emilka z Żelechowa - osiągająca wysokie wyniki w przeglądach teatralnych, recytatoskich, a także konkursach sportowych i językowych. Dzięki stypendium Emilia po szkole uczęszcza na zajęcia taneczne, aktorskie i recytatorskie. Dużo czasu poświęca też na naukę. Mieszka w internacie ponieważ pochodzi z rolniczej rodziny i do szkoły ma aż 60 km. 

Hubert z Poznania - uczący się w szkole baletowej, co odpowiada 5 klasie Szkoły Podstawowej. Od wielu lat jest członkiem Zespołu Folklorystycznego Szamotuły. Ma wybitne oceny. Chłopca i jego dwóch braci wychowuje samotnie mama.

Takich dzieci jak Emilka, Dawid czy Hubert, które choć mają spore talenty, a także wyróżniają pracowitością, nie stać na rozwijanie potencjału jest w Polsce dużo więcej. 396 000 dzieci w Polsce żyje nadal w skrajnej biedzie, a kolejne 980 000 dzieci dotyka tzw. ubóstwo relatywne, a więc choć rodzina ma dach nad głową, a także co jeść, to brakuje pieniędzy aby móc inwestować w talenty dzieci (Poverty Watch 2023).

Chcesz wiedzieć więcej o Stypendiach św. Mikołaja, naszej filozofii pomagania oraz ofercie dla polskich szkół  > PRZECZYTAJ RAPORT ZA 2023 ROK!

Do programu Stypendia św. Mikołaja zapraszamy każdą polską szkołę, która wspólnie z nami chce wspierać utalentowane dzieci z niezamożnych rodzin. Stypendia zmieniają ich życie i pozwalają rozwijać skrzydła. Fundacja Świętego Mikołaja wspiera szkoły i za swoją pomoc nie pobiera żadnych opłat ani prowizji.  

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na stypendia!

Chcesz ufundować stypendium uzdolnionym dzieciom? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, numer konta 56 1090 0004 9149 9999 9999 9999 z dopiskiem: darowizna na Stypendia Św. Mikołaja lub kliknij i przekaż darowiznę on-line

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu