„Polskie tradycje świąteczne w rezydencjach królewskich” – dzień drugi wydarzenia

Aktualności

„Polskie świąteczne tradycje w królewskich rezydencjach” to dwudniowe wydarzenie organizowane w grudniu 2023 roku w Warszawie dla wybranych stypendystów programu Stypendia św. Mikołaja – zdolnych uczniów w wieku 12-18 lat z niezamożnych rodzin pochodzących z mniejszych miejscowości.

6 grudnia uczestnicy wydarzenia spędzali w Łazienkach Królewskich.

Dzień rozpoczął się od wspólnego spaceru z hotelu do Łazienek. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego stypendyści zostali podzieleni na dziesięć drużyn, które wzięły udział w grze w terenie parku Łazienek Królewskich. Zadaniem uczestników gry było odnalezienie zaznaczonych na mapie punktów – rzeźb, pomników bądź budynków, a także zebranie kolekcji zdjęć jak największej ilości gatunków/przedstawień zwierząt – ożywionych bądź nieożywionych (rzeźb, malunków). Dzięki grze uczestnicy mieli motywację, żeby odwiedzić różne miejsca parku, bacznie i z uważnością przyglądać się mijanym obiektom. Taka konwencja zwiedzania, zaangażowana i aktywna, bardziej sprzyja uczeniu i zapamiętywaniu.

015.Fundacja_SW_Mikolaja-06-12-23_websize.jpg

Po wykonaniu zadania uczestnicy udali się na miejsce warsztatów.

Grupa uczniów ze szkół podstawowych zaczęła od warsztatów rękodzieła w Starej Formierni.  W ramach warsztatów powstały gipsowe odlewy, które uczestnicy mogli zabrać ze sobą do swoich domów. Samo tworzenie ozdób zostało wzbogacone opowieścią o tradycji robienia gipsowych ozdób na królewskim dworze. Uczestnicy zostali także oprowadzeni po Teatrze Stanisławowskim, Galerii Rzeźby i odbyli lekcję historii z edukatorem Łazienek Królewskich.

W tym czasie grupa uczniów szkół ponadpodstawowych odbyła szkolenie negocjacyjne w konwencji gry „Archipelag”. Szkolenie przeprowadziła firma eventowa GD Events. Uczestnicy uczyli się negocjacji, mieli okazję przećwiczyć skuteczną komunikację, przekonywanie do swoich racji, argumentację z uwzględnieniem racji przeciwnej. Gra wywołała dużo emocji i zaangażowała uczestników.

Następnie każda z grup wiekowych odbyła drugi warsztat – grupa licealna wykonała ozdoby gipsowe i zwiedziła Starą Pomarańczarnię z Galerią Rzeźby i Teatrem, a grupa młodsza udała się na grę negocjacyjną.

Po zakończeniu programu w Łazienkach Królewskich udali się do hotelu, gdzie czekał na nich obiad, po którym wszyscy udali się w drogę powrotną do swoich domów.

Uczestnicy w ankietach ewaluacyjnych wysoko ocenili całość wydarzenia. Wśród gości było wielu uczniów, którzy byli pierwszy raz w Warszawie i pierwszy raz mieli okazję zwiedzić rezydencje królewskie.

To było dla nas wydarzenie z kategorii "przygoda życia". Byliśmy wręcz onieśmieleni ilością podarunków i atrakcji. Serdecznie dziękujemy! - napisała jedna z koordynatorek.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu