Pisarka Justyna Bednarek Ambasadorką programu Stypendia Św. Mikołaja

Aktualności

Justyna Bednarek, autorka bestsellerowych powieści dla dzieci nową Ambasadorką programu Stypendia Św. Mikołaja.

Justyna Bednarek urodziła się w 1970 roku. Z wykształcenia jest romanistką i pisarką dla dzieci. Napisała ponad 60 książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, „Domu numer pięć”, „Babcochy” czy też „Maryjek. Opowieści o Matce Boskiej” lub też „Kur z grubej rury” i „Smopsów”. Za swoje książki dostała wiele nagród literackich (m. in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego jak również tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY -  za czwartą cześć Skarpetek, za Dom numer pięć i za Naszą niegrzeczną mamę, kolejno przez trzy lata).  W 2023  roku, za „Sekretną historię ludzk… skarpetek” otrzymała Bestseller Empiku.

W maju 2022 roku Justyna Bednarek i Daniel de Latour zrealizowali niezwykły projekt - polsko-ukraińskie opowiadanie dla dzieci „O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko - żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach” (tłumaczenie Olha Zatwardnicka). Opowiadanie ukazało się także w formie słuchowiska w dwóch wersjach językowych, w którym udział wzięli wybitni aktorzy polscy i ukraińscy.

Zanim Justyna Bednarek spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, najdłużej – w miesięczniku Kuchnia.  Mieszka w Warszawie na Bielanach, ma troje dzieci, dwa psy i dwa koty. Kurę, niestety, zjadł lis.

0218.jpg


Bardzo dziękujemy za wsparcie i już dziś planujemy kolejne akcje z udziałem naszej nowej Ambasadorki.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu