O czym marzą dzieci? Wyniki naszej sondy z okazji Dnia Marzyciela

Aktualności

Z okazji obchodzonego 8 września Dnia Marzyciela przeprowadziliśmy sondę dotyczącą dziecięcych marzeń. Marzenia dzieci skupiają się zazwyczaj wokół podróży, przygód, własnego zwierzątka czy upragnionego gadżetu. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie marzenia mogą mieć dzieci z niezamożnych rodzin. Jak pokazują wyniki sondy, wśród najczęściej wymienianych znalazły się głównie te związane z rozwojem i lepszą edukacją.

Co drugie dziecko z niezamożnej rodziny może marzyć przede wszystkim o przedmiotach pozwalających rozwijać zainteresowania, takich jak instrument muzyczny czy sprzęt sportowy. Niewiele dzieci może marzyć o ubraniach (5,7%) i co ciekawe - jeszcze mniej o zabawkach (1,3%). W przypadku rzeczy niematerialnych najważniejsze okazało się polepszenie sytuacji finansowej rodziny (35,9%), możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji (32,9%) oraz szansa na lepszą edukację (na przykład udział w kursie języka obcego) – tę odpowiedź wskazało 17,2% badanych.

dziewczynka-stypendia.jpg

Z odpowiedzi wynika, że najczęstszym powodem, dla którego dzieci nie są w stanie spełnić swoich marzeń, może być trudna sytuacja rodzinna (48,6%), brak środków finansowych (29,2%) czy brak determinacji (19,6%). Choć może się wydawać, że dzieci z niezamożnych rodzin są bardziej zmotywowane aby spełniać swoje marzenia (jak sądzi aż 77,1 % respondentów), nie zawsze tak jest. Czasami brak wsparcia ze strony najbliższych czy nauczycieli i brak wiary we własne możliwości podcina dzieciom skrzydła już na starcie.

Wśród najskuteczniejszych form wsparcia dzieci z niezamożnych rodzin najczęściej wskazywano opłacanie zajęć dodatkowych (40,7%), ufundowanie stypendium (39,5%) oraz regularną pomoc finansową (15,8%). Aż 97,5% ankietowanych uważa, że stypendia mogą pomóc dzieciom z niezamożnych rodzin realizować marzenia związane z edukacją, rozwojem zainteresowań i talentów, a 98,1% osób zdecydowało, że warto wspierać organizacje pozarządowe, które pomagają dzieciom z niezamożnych rodzin spełniać marzenia związane z edukacją.

Źródło: Sondę w formie ankiety online przeprowadziła Fundacja Świętego Mikołaja na przełomie sierpnia i września 2020 na próbie 478 respondentów.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu