Z okazji Dnia Jagodzianki zamień z nami jagody na Jagodowe stypendia!

Aktualności

Dzień Jagodzianki to nieformalne święto, które zapoczątkowała Basia Starecka, dziennikarka i blogerka kulinarna. Dzień Jagodzianki wypada 2 lipca. Data ma swoją jagodową symbolikę – do 1969 roku obchodzono w tym dniu Święto Matki Bożej Jagodnej.
Wspominano wtedy odwiedziny ciężarnej Maryi u jej krewnej św. Elżbiety. Z tą datą wiąże się legenda, zgodnie z którą Maryja szła samotnie do swojej krewnej przez leśne i skaliste bezdroża. W czasie długiej podróży głównym pożywieniem Maryi były rosnące w lesie jagody. W nawiązaniu do legendy ludowa tradycja ukuła symboliczny zakaz zrywania jagód i innych owoców leśnych 2 lipca - w tym dniu tyko Maryja miała do nich prawo.

Śladem Basi Stareckiej przypominamy o tej wdzięcznej tradycji i zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Jagodzianki.

zdjecie-2.png

W tym roku postanowiliśmy połączyć siły i zamienić leśne jagody na jagody DOBRA. Z Waszą pomocą ufundujemy Jagodowe stypendia dla naszych podopiecznych!

Kim są nasi stypendyści?

Stypendia Świętego Mikołaja to ogólnopolski program, dzięki któremu wspieramy rozwój pasji i talentów uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin. Pomagamy naszym podopiecznym rozwinąć skrzydła, finansując sprzęt sportowy, zajęcia dodatkowe czy opłaty za starty w sportowych rozgrywkach. Tylko w tym roku Fundacja Świętego Mikołaja przyznała 341 stypendiów, a koszt jednego, rocznego stypendium to 3000 zł. Stypendia wypłacamy przez cały rok, ponieważ nasi podopieczni potrzebują regularnego wsparcia.

Poznajcie Jagodę

Tak się składa, że 2 lipca to także imieniny Jagody i doskonała okazja by opowiedzieć o naszej stypendystce Jagodzie!

Jagoda uczy się w 3 klasie liceum w jednym z miasteczek województwa świętokrzyskiego. Jest wybitną biegaczką. Na swoim koncie ma 2. miejsce w wojewódzkim festiwalu sztafet. Reprezentuje też szkołę na konkursach biegów przełajowych. Jednocześnie jest świetną uczennicą. W zeszłym roku szkolnym Jej średnia ocen przekroczyła 5,20. Jagoda otrzymała nagrodę za dobre wyniki w nauce. Brała też udział w konkursie matematycznym. Dziewczynka swój wolny czas oprócz sportu poświęca na wolontariat. Jest zaangażowana w szkolnym samorządzie i pisze artykuły do szkolnej gazetki. Reprezentuje szkołę na różnych wydarzeniach, np. na konferencji samorządów uczniowskich.  Jest tak zaangażowana, że na pewno jeszcze o niej usłyszymy.

Jagoda pochodzi z niezamożnej rodziny. Mama jest po skomplikowanej operacji kręgosłupa i na razie nie może wrócić do pracy. Tata choć ciężko pracuje ma do utrzymania całą rodzinę z jednej niewysokiej pensji. Rodziny Jagody nie stać na wakacyjne wyjazdy, ale stypendium pozwala jej kontynuować treningi i rozwijać pasje. 

A takich Jagód mamy w Polsce pełen las. I to nie jeden. Wybitnie zdolnych, ambitnych, pracowitych i utalentowanych, ale wychowujących się w rodzinach o niskich dochodach.

Pomóżmy im rozwinąć skrzydła poprzez stypendia św. Mikołaja, które mają moc zmieniania dziecięcego świata.

Zbiórkę można wspierać w formularzu poniżej lub bezpośrednio na konto:

numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
tytułem: jagody DOBRA darowizna

Każda darowizna może zostać odpisana od podatku.

Dziękujemy z całego serca i przesyłamy jagodowe pozdrowienia!

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas na stypendia@mikolaj.org.pl lub możesz skontaktować się bezpośrednio z koordynatorami programu.

Zdjęcie portretowe Antoniny Grządkowskiej - menedżerki programów edukacyjnych w Fundacji Świętego Mikołaja
Antonina Grządkowska

Menedżer programów edukacyjnych

Zdjęcie portretowe Anny Grunwald - koordynatorki programu w Fundacji Świętego Mikołaja
Anna Grunwald

Koordynator programu