Solidarni z Solidarnymi
 
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr

"... Przy dzisiejszym kryzysie autorytetów dla takich młodych ludzi, którzy dzisiaj są w szkołach, może to właśnie my ? absolwenci ich szkół - moglibyśmy być tymi, którzy udowadniają swoją postawą, że uczciwie przeżyli życie i coś osiągnęli ...."

Przy dzisiejszym kryzysie autorytetów dla takich młodych ludzi, którzy dzisiaj są w szkołach, może to właśnie my ? absolwenci ich szkół - moglibyśmy być tymi, którzy udowadniają swoją postawą, że uczciwie przeżyli życie i coś osiągnęli. Trzeba budować autorytet, wszelkimi siłami. W ten sposób uda nam się stworzyć wyjątkową więź, niepowtarzalną jedność.

Chodziłem do szkoły podstawowej nr 14, przy liceum pedagogicznym w Bielsku-Białej. To było uprzywilejowana szkoła ponieważ to liceum kształciło nauczycieli i Ci przyszli nauczyciele przeprowadzali z nami lekcje. Wówczas jeszcze pedagodzy byli tak wspaniale wykształceni - pomimo otaczającego nas stalinizmu... Na bardzo wysokim poziomie była edukacja muzyczna. Każdy musiał grać na jakimś instrumencie. A ja na przykład śpiewałem w chórze. Tam się uczyłem podstaw muzyki. Lekcje prowadziły młode, śliczne dziewczyny ? był efekt estetyczny, a dodatkowo pedagogiczny jeszcze. One zawsze stawiały sobie jakieś ambitne zadania, z drugiej strony dla nas rzeczywiście to były interesujące rzeczy.

Potem chodziłem do najbardziej reżimowego, komunistycznego liceum w Bielsko-Białej. Z tego liceum proszę pani, myśmy się doliczyli, wyszło czterech profesorów uniwersyteckich, dziesięciu lekarzy ? ale artystów to raczej mało.

Pomoc uczniom z moich szkół sobie tak wyobrażam, że ja bym się z tym człowiekiem spotkał, w jakiś sposób zaczął wpływać na jego edukację, zaprosił go do teatru raz, drugi... Pokazałbym mu jak się pracuje nad filmem, może bym go zainspirował, zmienił zainteresowania w ten sposób.

Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja