Znamy najbardziej zaangażowane społecznie polskie szkoły
Aktualności /
Znamy najbardziej zaangażowane społecznie polskie szkoły
14-12-2017

Fundacja Świętego Mikołaja nagrodziła Solidarne Szkoły. Wyróżnienia odebrały szkoły, które w wykazały się największą aktywnością na rzecz pomocy utalentowanej młodzieży z niezamożnych rodzin. Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy.

gala1

„Świadomość, że jest ktoś, na czyje wsparcie można liczyć, jest niezwykle budująca i motywująca do podejmowania dalszego wysiłku i wytężonej nauki w kolejnych latach. Ten głęboko humanitarny odruch dzielenia się z bliźnim spotyka się z moimi głębokim uznaniem i poparciem. Dziękuję Wam, Drodzy Uczniowie, za ten szlachetny gest solidarności z potrzebującymi rówieśnikami.”  – pisze w liście do uczestników gali Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.

W programie Stypendia św. Mikołaja bierze udział 287 szkół . Tylko w ostatnim roku szkolnym pozyskały na stypendia dla uzdolnionych uczniów  185 866 zł, czyli więcej o 46 850 zł niż rok wcześniej. Konkurs „Solidarna Szkoła” ma na celu uhonorowanie tych szkół, które wykazują się największym zaangażowaniem w niesienie pomocy swoim uczniom, aby mogli rozwijać swoje talenty.

gala2

Podczas gali nagrody odebrały szkoły w 4 kategoriach. Najlepsza spośród szkół podstawowych i gimnazjalnych  w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych , która zebrała 10 217,82 zł. Wśród szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące w Końskich  z kwotą 13382,03 zł. Najlepszy wynik w kategorii Szkoły podstawowe i gimnazjalne w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców uzyskał Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie (6296,1 zł), a ze szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku z kwotą 7525 zł.

„Święty Mikołaj był człowiekiem, który stał się prawzorem pomagania. My idąc jego śladem postanowiliśmy poszukać w całej Polsce przyjaciół, którzy zechcą razem z nami budować społeczność solidarnych szkół. Jaka to wielka radość, gdy pewnego dnia, okazuje się, że ten pomysł przerodził się we wspaniałą inicjatywę, do której dołączają kolejni, a ich zaangażowanie przekracza nasze najśmielsze oczekiwania.”  – mówi Dariusz Karłowicz, prezes zarządu Fundacji Świętego Mikołaja.

gala3

Stypendia Św. Mikołaja  to program stypendialny, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny www.stypendia.mikolaj.org.pl , wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także prowadzi system dopłat do stypendiów.

Pełna lista nagrodzonych szkół:

Kategoria 1: szkoły podstawowe i gimnazja w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszk.  
 
l.p. Szkoła Zebrana kwota (w zł)  
1 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych 10217,82  
2 Zespół Szkół im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Birczy  6347,73  
3  Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli 6208,73  
       
Kategoria 2: szkoły ponadgimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszk.  
l.p. Szkoła Zebrana kwota (w zł)  
1 II Liceum Ogólnokształcące w Końskich 13382,03  
2 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem 12068,65  
3 Zespół Szkół im. gen.J.Kustronia w Lubaczowie 7261,41  
       
Kategoria 3: szkoły podstawowe i gimnazja w miastach powyżej 20 tys. mieszk.  
l.p. Szkoła Zebrana kwota (w zł)  
1 Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie 6296,1  
2 Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie 6000  
3 Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej 4887,1  
       
Kategoria 4: szkoły ponadgimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszk.  
 
l.p. Szkoła Zebrana kwota (w zł)  
1 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku 7525  
2 I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach 5380  
3 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu 3693,48
Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja