Z programu Stypendia św. Mikołaja skorzysta 170 uczniów!
Aktualności /
Z programu Stypendia św. Mikołaja skorzysta 170 uczniów!
28-11-2014

Po raz kolejny przekazaliśmy pieniądze na stypendia dla zdolnych uczniów w ramach programu Stypendia św. Mikołaja . Stałe dofinansowanie obejmujące rok szkolny 2014/2015 otrzymało aż 157 uczniów z całej Polski , natomiast jednorazowe – 13 . Łączna kwota wsparcia wynosi 233 350 zł . Najwięcej uczniów objętych pomocą uczy się w szkołach województw lubelskiego i podkarpackiego – odpowiednio 56 i 32. Tegoroczny program stypendialny zyskał wsparcie szeregu renomowanych firm i instytucji, takich jak: Chevron, Marian&Zofia Kirsch-Stiftung, Bank Ochrony Środowiska, PAT&RUB oraz Philips Lighting Poland .

Firmy , które zdecydowały się na współpracę z naszą fundacją, ufundowały w tym roku łącznie 60 stypendiów . Reszta środków została pozyskana przez szkoły uczestniczące w programie Stypendia św. Mikołaja dzięki wpłatom darczyńców lub lokalnych firm, kwestom czy przekazanemu 1% podatku . Wsparcie łącznie otrzyma 170 uczniów z 72 szkół w całej Polsce . Jednorazowe zapomogi zostały przyznane w szkołach, które nie zebrały kwoty wystarczającej na przyznanie całorocznego stypendium (min. 1000 zł).

Kryteria  przyznania stypendiów – oprócz niskiego dochodu na jednego członka rodziny – stanowią wysoka średnia ocen , a także udokumentowane osiągnięcia i zaangażowanie społeczno-kulturalne  podjęte w ciągu ostatniego roku. Mogą to być między innymi: wolontariat, harcerstwo, aktywność w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna dobre wyniki w olimpiadach tematycznych lub zawodach sportowych.

Wsparcie finansowe przyznane w ramach programu tradycyjnie przeznaczone zostanie na podstawowe potrzeby ucznia  – np. wyżywienie w szkole, zakwaterowanie w bursie, internacie czy na stancji, zakup plecaka – oraz pokrycie kosztów związanych z rozwijaniem największych zainteresowań i uzdolnień stypendystów . Przykładowe cele stypendiów to: zakup instrumentów muzycznych, sprzętu komputerowego, wyjazdów edukacyjnych, obozów sportowych i harcerskich, a także finansowanie udziału w kołach naukowych, konkursach, olimpiadach i innych wydarzeniach edukacyjnych.

„Prawdopodobnie wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ze względu na trudną sytuację materialną duża część polskich uczniów nie może swobodnie rozwijać swoich pasji czy talentów, a często nie jest też w stanie pokryć podstawowych kosztów związanych z edukacją. Inicjatywy takie jak program Stypendia św. Mikołaja powstają po to, aby pomóc w tym względzie najbardziej potrzebującym rodzinom . Cieszy nas fakt, że na udzielenie wsparcia materialnego zdecydowało się tyle cenionych firm. Mamy nadzieję, że wrażliwość na potrzeby innych będzie w naszym społeczeństwie nieustannie rosnąć” – mówi Monika Madej-Wójcik, koordynatorka programu

Celem programu Stypendia św. Mikołaja  jest zbiórka pieniędzy przeznaczanych na wsparcie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Nasza fundacja pomaga im w realizacji życiowych marzeń . Stypendystami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Fundacja zachęca szkoły do samodzielnego zbierania środków na stypendia także poprzez promowanie aktywnych postaw. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl .

Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja