NA DOBRY POCZĄTEK – DAJMY SZANSĘ UZDOLNIOM DZIECIOM Z RODZIN O NIEWYSOKICH DOCHODACH
Aktualności /
NA DOBRY POCZĄTEK – DAJMY SZANSĘ UZDOLNIOM DZIECIOM Z RODZIN O NIEWYSOKICH DOCHODACH
27-08-2019

Na początek roku szkolnego ogłaszamy akcję NA DOBRY POCZĄTEK!   W ramach akcji Fundacja Świętego Mikołaja dopłaci na szkolne subkonto stypendialne 500 zł za każde 500 zł zebrane między 1 a 19 września przez społeczności szkolne. Wystarczy, że szkoła przystąpi do programu Stypendia św. Mikołaja i rozpocznie prowadzenie zbiórek na rzecz stypendiów dla swoich uczniów.

Początek roku szkolnego dla każdego rodzica wiąże się z wysokimi wydatkami związanymi z edukacją dzieci. Mam na myśli nie tylko tradycyjną wyprawkę i zakup podręczników, ale szereg trudnych decyzji, które muszą podjąć rodzice. A więc to które dzieci rozpoczną dodatkowy basen, które kurs angielskiego, komu potrzebne będą korepetycje z matematyki, komu można kupić buty sportowe na treningi piłkarskie, a komu zestaw farb i jakich.

Pomimo aktywnej polityki społecznej prowadzonej przez państwo wciąż 9,7% rodzin z dwójką niepełnoletnich dzieci zagrożonych jest skrajnym ubóstwem (GUS 2018). Wydatki związane z edukacją dzieci, w tym zajęcia dodatkowe, czy potrzebne korepetycje to te, z których w trudnej sytuacji finansowej rodziny rezygnuje się w pierwszej kolejności. W zeszłym roku średnio, miesięcznie rodzice przeznaczyli na zajęcia dodatkowe jednego dziecka 309 zł (CBOS 2018). Jednak nie wszystkich rodziców stać na to aby wygospodarować taką stałą kwotę na jedno ze swoich dzieci. Z zajęć dodatkowych w zeszłym roku w najbiedniejszych gospodarstwach (do 649 zł dochodu na osobę) korzystało 29% dzieci, a wśród najbogatszych (powyżej 2000 zł) – aż 90%. Okazuje się, że równy dostęp do edukacji i rozwoju jest fikcją. Rodzice, których na to stać zapisują swoje dzieci na kursy językowe, treningi sportowe i kupują potrzebny sprzęt i materiały. Dzieci rodziców, których na to nie stać już na początku roku szkolnego otrzymają więc duże mniejsze szanse na dalszy rozwój.  

Marzeniem Fundacji Świętego Mikołaja jest żeby w Polsce nie było żadnego dziecka, które z powodu sytuacji finansowej, nie mogło rozwijać swoich talentów i realizować pasji. Dlatego już od 9 lat prowadzimy program Stypendia św. Mikołaja. Wrzesień to najlepszy moment żeby wspólnie zebrać potrzebne środki finansowe na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych rodzin.

Na dobry początek - To nie takie trudne

Stypendium może zmienić życie dziecka i dać mu szansę na rozwój. Program Stypendia św. Mikołaja jednak ma na celu nie tylko wsparcie potrzebujących dzieci przez stypendia, chcemy też budować trwałą kulturę solidarności w społecznościach szkolnych i wspierać szkoły w działaniach na rzecz stypendystów. Do programu może przystąpić każda szkoła działająca na terenie Polski.

Zapraszamy wszystkie szkoły do aktywnego działania, ogłoszenia zbiórki na stypendia na szkolnym apelu rozpoczynającym rok szkolny i zebraniach z rodzicami, wystawienia puszki w sekretariacie, zmobilizowania uczniów do organizacji kiermaszu używanych książek na cele stypendialne, zaproszenia do wsparcia absolwentów i przedstawicieli lokalnych firm. Przypominamy, że za każde zebrane 500 zł przez szkołę Fundacja dopłaci drugie 500 zł i wspólnie uda się pomóc tym, którym potrzebna jest nasza pomoc.  

Szkoły, które przystąpią do programu Stypendia św. Mikołaja prócz dopłat do stypendiów otrzymają dedykowane subkonto, wszystkie potrzebne materiały promocyjne, pełne zaplecze administracyjne, wsparcie i dostęp do szkoleń. Za swoje działania Fundacja nie pobiera od szkół żadnych opłat i prowizji.

Zapraszamy do kontaktu - stypendia@mikolaj.org.pl

Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja