Fundacja Świętego Mikołaja nagrodziła Solidarne Szkoły
Aktualności /
Fundacja Świętego Mikołaja nagrodziła Solidarne Szkoły
07-12-2016

6 grudnia podczas gali „Solidarna Szkoła 2016” pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy, Fundacja Świętego Mikołaja wyróżniła placówki, które wykazały się największym społecznym zaangażowaniem. Nagrody otrzymały szkoły, które w ramach programu Stypendia św. Mikołaja, zebrały najwięcej środków na rozwój utalentowanych uczniów.

- Jestem pod niezmiennym, dużym wrażeniem zaangażowania się młodych ludzi w sprawy swoich szkolnych koleżanek i kolegów. Program Stypendia św. Mikołaja pozwala tę pozytywną energię wyzwolić i pomóc tym uczniom, którzy bez takiego wsparcia mieliby mniejszą szansę na rozwój osobisty, realizowanie różnych pasji czy podjęcie nauki na wymarzonych kierunkach studiów  – pisze w liście do uczestników gali Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.

W tegorocznej edycji konkursu „Solidarna Szkoła” organizowanego w ramach programu Stypendia św. Mikołaja udział wzięło 75 szkół z całej Polski. Łącznie zebrały one 139 tys. złotych, czyli aż o 48,4 tys. zł. więcej niż w roku ubiegłym. Placówki, które zgromadziły na swoich stypendialnych kontach najwyższe kwoty, oprócz wyróżnienia, otrzymały również nagrody ufundowane przez darczyńców.

 - To prawdziwa duma, móc nagradzać za solidarność. Każdego dnia jesteśmy świadkami jak drobne gesty zamieniają się w wielkie czyny, dzięki którym zdolni uczniowie w każdym zakątku Polski otrzymują szansę, aby rozwijać swój talent. Solidarna Szkoła to ludzie – nauczyciele, uczniowie, wolontariusze skupieni wokół wspólnej idei, którą jest społeczna odpowiedzialność. To dzięki Wam spełniają się marzenia tych młodych ludzi, którzy zasługują, aby pomóc im osiągnąć w życiu jak najwięcej – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. 

Podczas gali Fundacja Świętego Mikołaja ogłosiła laureatów w czterech kategoriach. Wśród szkół  ponadgimnazjalnych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem , które zgromadziło na stypendia 11 631,30 zł. Wyróżnienia otrzymały Liceum Ogólnokształcące w Lipnie (7 063,71 zł)  oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Agrobiznesu w Klementowicach (5 563,11 zł).

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych , które zebrało 10 731,30 zł. Na drugim miejscu znalazło  się Publiczne Gimnazjum nr 1 w Birczy (3 704,80 zł),  a na trzecim Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli (3258,11 zł).

II Liceum Ogólnokształcące w Końskich  z kwotą 10 707,62 zł zajęło I miejsce w kategorii  szkoły ponadgimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Na drugim i trzem miejscu uplasowały się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (7 057,80 zł)  i I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie (2 800 zł).

Spośród szkół podstawowych i gimnazjów w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców najlepsze okazało się Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej , któremu udało się zgromadzić 4 951,50 zł. Wyróżnienia otrzymały Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie (4 286,75 zł)  oraz Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (4 030 zł).

- Gratulujemy zwycięzcom. Jest nam niezmiernie miło, że z roku na rok przybywa szkół, które tak chętnie włączają się w program stypendialny naszej fundacji. Rośnie liczba szkół, a zatem zwiększa się też liczba stypendiów, które pozwalają nam odkrywać nowe talenty. Dziękujemy szkołom za zaangażowanie i determinację, ale przede wszystkim dziękujemy tym wszystkim, którzy wpierają naszą inicjatywę, bo wierzymy, że pomagając zdolnym i potrzebującym uczniom budujemy ich przyszłość -  dodaje Dariusz Karłowicz.

Dotychczas w ramach programu Fundacji Świętego Mikołaja przyznała 2309 stypendiów o łącznej wartości 2,7 mln zł. Tylko w tym roku szkolnym pomoc otrzyma 332 stypendystów ze 122 szkół w całej Polsce. 

Stypendia Św. Mikołaja  to program stypendialny, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny www.stypendia.mikolaj.org.pl , wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także prowadzi system dopłat do stypendiów.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej,
 od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia
 św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka
 i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Partnerami gali są:

Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Warszawie

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Kantar Millward Brown

Promark Serwis

Ziaja Ltd.

Patroni medialni:

Rzeczpospolita, Trójka, TVP Info

Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja