Europejska Nagroda Obywatelska dla Fundacji Świętego Mikołaja za program stypendialny Solidarni!
Aktualności /
Europejska Nagroda Obywatelska dla Fundacji Świętego Mikołaja za program stypendialny Solidarni!
31-08-2011

W dniu 31 sierpnia Fundacja Świętego Mikołaja odebrała Europejską Nagrodę Obywatelską za aktywne wspieranie ubogich, zdolnych dzieci w ramach programu stypendialnego ?Solidarni?. Wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w Unii Europejskiej. Komisji Kapituły Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przewodniczył premier Jerzy Buzek.

Europejska Nagroda Obywatelska  przyznawana jest osobom i instytucjom, które przyczyniają się do zwiększenia poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej, wzajemnego zrozumienia i integracji. Kapituła wyróżniła Fundację Świętego Mikołaja tytułem CIVI EUROPAEO PRAEMIUM  za program stypendialny ?Solidarni ". Nagrodę wręczył poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal , który zgłosił Fundację do konkursu. Obok Fundacji Świętego Mikołaja w gronie laureatów znaleźli się także: Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś, Open Society Foundations, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Stowarzyszenie Lednica 2000, Union européenne des étudiants juifs oraz Europees Grenslanden Vrouwenvoetbal Toernooi.
 
 ?To dla nas ogromny zaszczyt, że otrzymaliśmy tak niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Program Solidarni znalazł wielu zwolenników i cały czas ułatwia kształcenie młodych ludzi oraz wspiera rozwój talentów w Polsce. Dzieci z biednych rodzin, nawet jeżeli są zdolne, często nie mogą dalej się uczyć. Wiele z nich ma predyspozycje na miarę Kopernika, Skłodowskiej-Curie czy też Mickiewicza.  Solidarni są dla nich szansą na realizację marzeń i lepszą przyszłość. Zmieniajmy Solidarnie przyszłość Polski!. Zachęcamy Państwa do fundowania stypendiów?  ? mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.
 
 Wsparcie finansowe pozwoli na ufundowanie dodatkowych zajęć, czy też dojazdy do szkoły. W ubiegłym semestrze 139 uczniów otrzymało stypendium , a zebrane pieniądze pozwoliły na sfinansowanie m.in.:
 ?  zakupu książek i podręczników dla 57 uczniów,
 ?  zakupu artykułów biurowych dla 58 stypendystów,
 ?  zajęć dodatkowych dla 13 dzieci,
 ?  kursów prawa jazdy dla 4 uczniów,
 ?  zakupu okularów dla 6 dzieci,
 ?  kursów języka angielskiego dla 10 dzieci,
 ?  zakupu 4 instrumentów muzycznych dla dzieci uzdolnionych w tej dziedzinie
 ?  dopłat do zestawów komputerowych dla 18 uczniów.
 
Fundacja Świętego Mikołaja od wielu lat wspiera szczególnie potrzebujące grupy społeczne: osierocone dzieci, samotne matki, ubogą młodzież z terenów wiejskich, czy też mamy w pracy.

Program stypendialny Solidarni  został stworzony , by budować solidarną więź między uczniami i absolwentami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz uczelni . Nawiązuje on do idei solidarności, jaka przyświecała podpisaniu 30 lat temu tzw. Porozumień Sierpniowych . W ramach programu przeprowadzona jest zbiórka pieniędzy wśród absolwentów. Pozyskane środki są przekazywane na stypendia dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia dalszą edukację oraz rozwijanie umiejętności. W Polsce aż 660 tys. dzieci żyje w skrajnym ubóstwie (9% dzieci), wiele z nich posiada liczne talenty, które bez wsparcia zostaną bezpowrotnie utracone.
 
Mecenasem programu jest Fundacja Banku Zachodniego WBK , która zapewnia m.in. bezpłatną obsługę kont bankowych wykorzystanych w czasie akcji.

Przekaż środki
Stypendia Św. Mikołaja
Do poprawnego działania portalu konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScriptu. Włącz obsługę JavaScriptu i odśwież stronę.
Trwa ładowanie
Stypendia Św. Mikołaja